Pracownia architektury krajobrazu Garden Art - projektowanie i kompleksowe wykonywanie ogrodów

Magdalena Kowalak-Skwarek - mgr inż. architekt krajobrazu

Realizujemy projekty on-line

Projekty on-line 30% taniej

Ogród dla osób starszych

Pensjonat w PustkowieBiorąc pod uwagę wytyczne Inwestorów, styl wnętrza Pensjonatu, jego otoczenie oraz tryb życia mieszkańców, wykonaliśmy ogród romantyczny, nostalgiczny, ogród w którym można się zatrzymać, odpocząć. Ważne było aby ogród był dostępny i bezpieczny. Osoby niewidzące lub niedowidzące maja wyostrzone takie zmysły jak dotyk, węch czy słuch. Szczególną uwagę zwróciliśmy zatem na takie detale jak: grupowanie pachnących roślin i unikanie mieszania się zapachów, wybieranie gatunków o zróżnicowanej fakturze liści. Zrezygnowaliśmy z roślin potencjalnie niebezpiecznych tj. trujących, kłujących i parzących, roślin zrzucających duże owoce, gatunków o nisko osadzonych gałęziach.
Zaprojektowany teren to koneserski ogród do oglądania, stąd zaproponowane rabaty roślinne w formie ekspozycji. Warunkiem był brak powtarzalności gatunków. W prezentowanym założeniu ogrodowym dominuje ciemny kolor zieleni, na tle którego doskonale prezentują się gatunki o zróżnicowanej barwie liści, owoców, kwiatów.
Między mieszanymi rabatami prowadzą nas nawierzchnie o gładkiej i twardej powierzchni oraz łagodnym przebiegu. Alejki są założone na równym terenie, bez większych różnic poziomów. Delikatne zakręty i odpowiednia szerokość ścieżek pozwalają na swobodne mijanie się i zawracanie wózkiem inwalidzkim. Ozdobą prezentowanego założenia jest zadaszona altanka umożliwiająca odpoczynek, dająca schronienie przed wiatrem, słońcem czy deszczem.
Zadbaliśmy aby zaprojektowany ogród zachęcał mieszkańców do wyjścia z Pensjonatu i obcowania z przyrodą o każdej porze roku. Stąd znalazły się tutaj gatunki zimozielone, iglaste i liściaste odmiany drzew i krzewów, byliny, rośliny jednoroczne.