Pracownia architektury krajobrazu Garden Art - projektowanie i kompleksowe wykonywanie ogrodów

Magdalena Kowalak-Skwarek - mgr inż. architekt krajobrazu

Realizujemy projekty on-line

Projekty on-line 30% taniej

Ogród i taras

Szczecin - WarszewoMieszkanie inwestorów znajduje się na pierwszym piętrze czterorodzinnego budynku. Z przedpokoju przechodzimy do salonu, a następnie na duży, słoneczny taras. U podnóża tarasu, na poziomie parteru, znajduje się niewielki, narożnikowy ogródek. Lokalizacja ogródka sprawia, że właściciele większość czasu spędzają na tarasie, gdzie odpoczywają, przyjmują znajomych i przyrządzają posiłki. Zatem to właśnie taras pełni funkcję rekreacyjno - użytkową, zaś położony poniżej zielony teren stanowi swoiste tło o funkcji ozdobnej.
Usytuowanie oraz słoneczna wystawa tarasu stwarzają dogodne warunki dla zaaranżowania ogrodu w doniczkach. Pojemniki na kwiaty ustawione są kaskadowo wzdłuż ścian i murków balustrady, co sprawia, że taras jest ergonomiczny i optycznie wydaje się większy. Doniczki mają różnorodne faktury, kształty i utrzymane są w ciepłej palecie barw, a wspólnym mianownikiem całości jest kolor zielony zaprojektowanych nasadzeń. Obok gatunków bylin, pnączy i zimozielonych krzewów, znaleźć można również różnorodne zioła, których zwolenniczką jest gospodyni.
Poza ukwieconymi doniczkami, wyposażenie tarasu dopełnia stół z parasolem, przenośny grill, punkty świetlne, czy też kratownice dla pnączy. Dominantę całości stanowi kulista korona liściastego drzewa rosnącego u podnóża tarasu w przyległym ogródku.
Przedmiotowy ogródek wymagał sporej ilości zabiegów pielęgnacyjnych (strzyżenie i zasilanie krzewów) oraz założenia nowego trawnika. Chore i nie rokujące szans na przeżycie rośliny zostały usunięte i zastąpione nowymi nasadzeniami. Dla kontrastu z ciemną barwą zieleni żywopłotu i trawnika wprowadzono odmiany ozdobne z liści (ligistr, pieris, kiścień), owoców (irga), kwiatów (wrzosy i wrzośce). Ciekawym i trafionym rozwiązaniem okazały się żwirowe rabaty, czy subtelna ścieżka w murawie z kamiennych oflisów. Ogródek miał być estetyczny i interesujący zarówno dla osób przebywających w nim, jak i oglądających go z poziomu tarasu.