Pracownia architektury krajobrazu Garden Art - projektowanie i kompleksowe wykonywanie ogrodów

Magdalena Kowalak-Skwarek - mgr inż. architekt krajobrazu

Realizujemy projekty on-line

Projekty on-line 30% taniej

Ogród geometryczny

Warszawa - Józefosław



Niniejsza realizacja dotyczy działki położonej na prestiżowym osiedlu domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej w Józefosławiu pod Warszawą. Inwestycja utrzymana jest w charakterze atmosfery francuskiego miasteczka. Typ elewacji domu należącego do inwestora nawiązuje do stylu Prowansji, jednego z czterech regionów Francji.
Powierzchnia ogródka to ok. 260 m2, kształt prostokątny, front oddzielony od części właściwej kubaturą domu. W przedogródku zostały wykonane przez dewelopera ciągi komunikacji pieszej i podjazd. Ukształtowanie terenu działki - płaskie.
Generalne założenie inwestycji to ogród rustykalny (trend podyktowany charakterem elewacji domu - mur pruski). Ogrody rustykalne charakteryzują się bogatą w formę roślinnością jak faktura liści, kolor czy kształt. Rośliny sadzone "przypadkowo" tak jakby rosły od niechcenia, gatunki niewyszukane, pospolite i dostępne na rynku. W ogrodach tego typu nawierzchnie wykonuje się głównie z naturalnych materiałów kamiennych lub zamiennie materiałów imitujących kamień. Architektura ogrodowa to przede wszystkim drewniane trejaże, pergole, drewniane meble - ciężkie, surowe, lub imitujące drewno, względnie solidne metalowe konstrukcje z elementami drewna czy wikliny.
Ze względu na gabaryty działki, charakter ogrodu rustykalnego ujarzmiliśmy wprowadzając geometrię dla uzyskania czystego podziału przestrzeni. Dodatkowo projektant wzbogacił ogród o elementy stylistyki skandynawskiej, czyli: dominujące barwy to: szarości, biel, écru, lawenda, błękit, poszarzała zieleń - np.: ze srebrnym nalotem na liściach, niebiesko-zielone tonacje, jasne delikatne odcienie błękitu, fioletu, zieleni, żółci, stonowane biele, szarość wydobywająca prostotę nielicznych mebli w rustykalnym stylu.
Meble ogrodowe można nakryć grubo tkanymi kapami, poduszkami, obrusami itp. Ważne by wzory były małe, niezbyt rzucające się w oczy. Wzory mają jedynie podkreślać pastelowe tło. Ciekawie komponują się tutaj takie dodatki jak gliniane donice na kwiaty, hamak, czy sznur suszonych grzybów na ganku. Całość można także wzbogacić o turkusowe, czerwone czy zielone szklane misy, słoiki, wazony, talerze, ciemnobrązowe lub złote ramy i ramki, poduchy, ściereczki, podstawki na talerze, kubki i ręczniki.
Swoistą kropką nad i jest odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodowe. Zaproponowaliśmy stojące i naścienne lampy o prostej formie i jasnych oprawach.